هفته جهانی کارآفرینی، فرصتی برای زندگی دادن به ایده‌ها در سراسر جهان

هفته جهانی کارآفرینی یک طرح بین‌المللی است که در سال ۲۰۰۸ توسط شبکه جهانی کارآفرینی (Global Entrepreneurship Network (GEN با تاکید بر الهام‌بخشی به جوانان برای نشان دادن استعدادهایشان شروع شد و به سرعت تبدیل به تلاشی فراگیر شد که کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، سیاست‌گذاران، محققان و سازمان‌های حمایتی برای پیشبرد اقتصادی و نوآوری در بیش از ۱۷۰ کشور با هم همکاری می‌کنند.
امسال شبکه جهانی کارآفرینی یازدهمین سال کمک به میلیون‌ها فرد برای رشد ایده‌هایشان و شروع کسب و کار جدید از طریق هفته جهانی کارآفرینی را جشن می‌گیرد و تقریبا سی و پنج هزار رویداد در طی یک هفته برگزار می‌شود که ده میلیون شرکت‌‌کننده را به همکاران بالقوه، منتورها و حتی سرمایه‌گذاران متصل می‌کند. هر سال ده‌ها تن از رهبران جهان در هر قاره، و شبکه‌ای از بیش از پانزده هزار سازمان حمایت‌کننده از این طرح ابتکاری پشتیبانی می‌کنند.
هفته جهانی کارآفرینی بزرگ‌ترین جشن جهانی نوآوران و سازندگان شغل است که استارت‌آپ‌هایی تاسیس می‌کنند که به ایده‌ها زندگی می‌بخشند، رشد اقتصادی و رفاه انسانی را گسترش می‌دهند. هفته جهانی کارآفرینی، هر سال در ماه نوامبر در طول یک هفته با طراحی فعالیت‌های محلی، ملی و جهانی به مردم از هرجای جهان انگیزه ،می‌دهد و کمک می‌کند تا گام بعدی خود در مسیر کارآفرینی را پیگیری کنند. امسال هفته جهانی کارآفرینی از۱۲ تا ۱۸ نوامبر و با چهار محور متفاوت جشن گرفته می‌شود: زنان، جوانان، شمولیت و متصل کردن اکوسیستم. در طی این هفته قرار است صداهای قدرتمند، سفیران و سازمان‌هایی که در هر یک از این چهار محور، کارآفرینان را تشویق، حمایت و تقویت می‌کنند، برجسته شوند.

زنان

در حالی که جوامع و کشورها به طور فزاینده کارآفرینانی را که شغل ایجاد می‌کنند، تشویق می‌کنند، زنان می‌توانند در مقیاس وسیعی افزایش‌دهنده رشد اقتصادی – در کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته – باشند. مطالعات نشان داده‌اند که زنان در فعالیت‌های کارآفرینی کمتر از مردان مشارکت دارند و تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش نرخ کارآفرینی زنان می‌تواند همان تاثیر مثبتی را داشته باشد که ورود زنان به نیروی کار در قرن بیستم داشت.
هفته جهانی کارآفرینی از زنان کارآفرین، سازندگان اکوسیستم، سرمایه‌گذاران و سایر قهرمانان استارت‎آپی تجلیل می‌کند و هم‌زمان فرصت‌هایی برای گسترش شبکه آن‌ها، شناسایی منابع و به اشتراک‌گذاری دانش با دیگر زنان در سراسر جهان ایجاد می‌کند.
امسال در طول هفته جهانی کارآفرینی ، GEW صداهای قدرتمند و سفیرانی را که مشارکت زنان در کارآفرینی را افزایش می‌دهند برجسته می‌کند، مانند رویدادها، فعالیت‌ها و مسابقاتی که هدف‌شان زنان در کارآفرینی است و سازمان‌هایی که نقش فعالی در این فضا بازی می‌کنند.
موضوعات مورد بحث در این محور شامل موارد زیر است:
– برنامه‌هایی برای پروش زنان کارآفرین در سراسر جهان
– تلاش برای افزایش مشارکت زنان جوان در عرصه‌های آموزشی
– سرمایه‌گذاران زن
– زنان در رهبری
– زنان در فن‌آوری
– تحقیق در مورد کسب و کارهای متعلق به زنان

جوانان

همان‌طور که اکوسیستم‌های کارآفرینی قوی‌تری پدید می‌آیند، فارغ‌التحصیلان جوانی که قادر به تامین امنیت شغلی خود نبوده‌اند فرصت بیشتری برای آزادی اقتصادی و ایجاد شغل پیدا می‌کنند. جوانان به محض این‌که تصمیم می‌گیرند کسب و کار جدیدی راه‌اندازی کنند، نه تنها زندگی خودشان را تغییر می‌دهند، بلکه با ایجاد شغل و رشد اقتصادی به جامعه و کشورشان کمک می‌کنند.
هفته جهانی کارآفرینی، نسل بعدی نوآوران را از طریق فعالیت‌ها و رقابت‌ها شکل می‌دهد. به آن‌ها کمک می‌کند تا مهارت‌هایشان را تقویت کنند و پیوندشان را با سرمایه‌گذاران و مربیان برقرار می‌کند. این محور همچنین آگاهی در مورد اهمیت آموزش کارآفرینی و یادگیری مهارت‌های نوآوری را افزایش می‌دهد.
شبکه جهانی کارآفرینان در طول این هفته صداهای قدرتمند و سفیرانی را که به کارآفرینان جوان کمک می‌کنند، برجسته می‌کند..
موضوعات مورد بحث در این محور شامل موارد زیر است:
– آموزش‌های تجربی و سایر برنامه‌های آموزشی
– آموزش و برنامه‌های تجربی برای کمک به جوانان در مورد ذهنیت کارآفرینی
– برنامه درسی کارآفرینی و تلاش برای آموزش دانش‌آموزان در کلاس درس
– برنامه‌های مربی‌گری که نسل های‌ قبلی را به کارآفرینان جوان پیوند دهند

شمولیت

کارآفرینی یک نیروی مثبت است که باعث نوآوری، ایجاد ثروت و بهبود زندگی در جوامع، شهرها و کشورها می‌شود. اما همه افراد فرصت‌های برابر ندارند. نژاد، سن، جنسیت یا محل زندگی نباید مانع کارآفرینی شود. هر کس در هر کجا باید بتواند رویای خود را به واقعیت بدل کند و کسب و کاری سریع، ارزان و بدون مانع شروع کند.
هفته جهانی کارآفرینی با محور شمولیت، کار قهرمانان استارتاپی که در هر گوشه جهان با افزایش شمولیت به از بین بردن موانع و مشکلات کارآفرینان مشغول هستند را برجسته می‌کند. فعالیت‌ها، کارگاه‌ها و مجموعه سخنرانی‌هایی در سراسر جهان برگزار می‌شود که به بررسی موانع کارآفرینان در جوامع کم‌برخوردار می‌پردازد و راه‌حل‌هایی را از طریق افزایش دسترسی به نمونه‌های موفق، آموزش، سرمایه و منتورینگ کشف می‌کند.
شبکه جهانی کارآفرینان، در طول این هفته صداهای قدرتمند و سفیرانی که مشارکت در کارآفرینی را افزایش می‌دهند برجسته می‌کند.
موضوعات مورد بحث در این محور شامل موارد زیر است:
– میزگردهایی در مورد تنوع و شمولیت در کارآفرینی
– راه‌حل‌‌های غلبه بر موانع کارآفرینی در جامعه شما
– شمولیت در فن‌آوری
– تنوع و شمولیت در سرمایه‌گذاری

پیوند اکوسیستم‌های کارآفرینی

شبکه کارآفرینی جهانی و سایر سازمان‌های حمایت از کارآفرینی در سراسر جهان به دنبال تسهیل همکاری و مشارکت بین اکوسیستم‌های جدید هستند. به اشتراک گذاردن دانش و ارتباط بین رهبران محلی اکوسیستم در ایجاد جوامع سالم و پر رونق کارآفرینی، اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.
هدف هفته جهانی کارآفرینی در محور پیوند اکوسیستم‌های کارآفرینی، ایجاد انگیزه در جوامع برای همکاری با یکدیگر و به اشتراک گذاشتن شبکه‌ها و بازارها برای کمک به رشد و رونق استارت‌آپ‌هاست. این محور، غلبه بر چالش‌های مشترک و پیروزی مراکز کارآفرینی در سراسر جهان را جشن می‌گیرد.
شبکه جهانی کارآفرینان، در طول این هفته صداهای قدرتمند و سفیرانی را که همکاری اکوسیستم‌های محلی در شهرها را افزایش می‌دهند برجسته می‌کند. موضوعات مورد بحث در این محور شامل موارد زیر است:
– اجرای ایده خواهر شهری
– برنامه‌های توسعه بین‌المللی
– توزیع و تجارت بین‌المللی
– چالش‌های جامعه
– ارزیابی نیازهای کارآفرینان محلی

منبع