چگونه ایده‌مان را به کسب و کار تبدیل کنیم؟

در موارد بسیاری کارآفرینان کسب و کارهای کوچک بخش زیادی از زمان خود را به پرورش ایده و برنامه‌ریزی می‌گذرانند؛ ایده‌های متعددی دارند اما آنها را به انجام نمی‌رسانند. بعد از پروراندن ایده و تحقیق  درباره آن، باید بتوانید ایده های‌تان را به مرحله اجرا درآورید و راهبرد مشخصی برای رسیدن به این منظور دنبال کنید.

توصیه‌هایی برای تبدیل ایده به کسب و کار:

۱- هدف مشخص داشته باشید و تصویری واضح و روشن از ایده‌تان ارائه دهید. داشتن یک ایده واضح در ذهن، روشن و قانع کننده، بی شک یک امر لازم برای بنای یک کسب و کار موفق است، اما کافی نیست. ایده شما باید مستند شود و به صورت واضح و روشن به مشتریان، سرمایه‌گذاران و همه اعضای گروه‌تان ابلاغ شود. شما باید یک برنامه با مراحل اجرایی مشخص طرح کنید که شما را به هدفتان برساند و از همان آغاز، روی یک فرهنگ منظم اجرایی پیشرو کار کنید.

۲- در حد متعادل ایده‌پردازی کنید. یک ایده جدید می‌تواند شما را از چرخه کاری باز نگه دارد، به خصوص زمانی که شما در مرحله اجرا قرار دارید.  شما می‌توانید در دوره ایده‌پردازی پیش از شروع کار ایده یا ایده‌های متعددی در نظر بگیرید اما در زمان اجرای یک ایده باید بتوانید تمرکز خود را روی مورد اجرایی نگه داشته و به ایده٬هایی که به صورت تصادفی پیش می‌آیند بی‌رحمانه بی‌توجهی کنید.

۳- بدون درنگ وارد میدان شوید. حتما شنیده‌اید که می‌گویند:”پیش از آنکه عملی انجام دهید به آن بیندیشید”. اما مزیت عمل کردن سریع و بی‌درنگ این است که می‌توانید خیلی زود بازخورد ایده خود را نزد مشتریان بسنجید. شروع یک مدل اولیه و دریافت بازخورد مشتریان از همان ابتدای کار برای شما این امکان را فراهم می‌آورد تا ایده خود را بی‌نقص کنید. صبر بیش از اندازه می‌تواند موجب بی‌علاقگی شود و امکان این را به وجود آورد که فکر و انرژی شما صرف ایده دیگری شود.

۴- سازماندهی و نظم داشته باشید. شما می‌توانید از برنامه‌های نرم افزاری مختلف مدیریت، حسابداری و یا وسایل و ابزار طبقه بندی کاغذها و اسناد و غیره برای سازماندهی امور استفاده کنید. اگر از پشت میز کارتان در خانه کار می‌کنید، کاغذها و اسناد دریافتی و کاغذها و اسناد فرستادنی را از یکدیگر جدا کنید. دو پوشه دریافتی و فرستادنی برای موضوعات مختلف مثل حسابداری، قبوض بانکی، قرارداد،و … درست کنید و آنها را در یک پوشه اصلی برچسب‌دار جایی بگذارید که هر روز ببینید‌شان: می‌خواهد روی صفحه دسکتاپ و برنامه کامپیوتری باشد یا در کتابخانه دفتری که در آن کار می‌کنید. بهتر است برای کارهایی که مستقیماً شما را به هدف‌تان نزدیک می‌کنند و باید بلافاصله انجام شوند نسبت به بقیه کارها ارجحیت قائل شوید. برای هر دسته از کارهایی که انجام می‌دهید سعی کنید این اولویت‌بندی را رعایت کنید.

۵- پروژه ها و کارها را به سه بخش اولیه تقسیم کنید. در بخش اول وظایف و اقدامات عملی که شما را مستقیما به سمت هدف‌تان پیش می‌برند را عنوان کنید: هر قدم اجرایی باید با یک فعل آغاز شود (مثلاً نوشتن طرح کسب و کار، مصاحبه کردن ، بستن قرارداد، و…). در بخش دوم اقداماتی را که می‌توانید به تعویق بیاندازید عنوان کنید و این عادت را برای خود تعریف کنید که هر چند وقت یک بار به این بخش برگردید. بخش سوم را به مطالب مرجع یعنی پیوست‌ها، مقالات و یادداشت‌ها اختصاص دهید. به این ترتیب شما بعد از یک ملاقات کاری باید مطلب مرجع، تعویقی و فوری یا عملی داشته باشید.

موفقیت هر اقدامی را از میزان کار عملی که در نتیجه آن انجام شده بسنجید.

۶-فوریت را در خود و همکاران‌تان تقویت کنید. کارها باید انجام شوند. کسب و کار شما هر چقدر انعطاف پذیرتر و سریع‌تر باشد، کارهای بیشتر و مهم‌تری را می تواند پیش ببرد. فوریت درست نقطه مقابل بوروکراسی است. این رویکرد (فرهنگ فوریت) را از آغاز کسب و کارتان آویزه گوش‌تان کنید و در ادامه نیز به اقدامات سریع و انجام کارهای اضافه بر سازمان در محل کسب و کارتان، پاداش بدهید.

برای هر کاری باید روز اتمام آن کار مشخص باشد و کار به مرحله بعد گذر کند. تاکید بر روز و حتی ساعت ملاقات، برگزاری جلسات، انجام و تحویل کار به نفر بعدی، گزارش‌گیری و تحویل گزارش، یا تحویل محصول یا خدمات، و انواع کارهایی که مربوط به هر شخص در سازمان شماست، باید با فوریت بر اساس زمان بندی‌هایی که تمام اعضای سازمان نسبت به آنها از شروع کار آگاهی دارند و از اول کار به آن متعهد شده اند، انجام شوند.

منبع