برای کارآفرینی، باید فروشنده خوبی باشید

توانایی فروش یکی ازمهمترین مهارت های یک کارآفرین اجتماعی

دنیای کارآفرینان اجتماعی، دنیای ایده آل هاست. دنیای علاقه شدید به یک موضوع و پیگیری کاری است که درنهایت،  کاهش آلام جامعه را هدف قرار داده است.  حال یکی از سئوالات این است که شروع پروژه اجتماعی چه ملزوماتی به همراه دارد؟

یکی از توصیه‌های اولیه این است که علاوه بر ویژگی بشر دوستانه، یک  کارآفرین اجتماعی باید فروشنده خوبی هم باشد. سعی کنید چیزی بفروشید و رمز و راز برخورد با مشتری و فروش را یاد بگیرید. درست است که بعدها ممکن است شما فروشنده مستقیم محصولاتتان نباشید، ولی شما باید بتوانید ایده برنامه‌تان را به سرمایه گذاران، بانک‌ها، سایر علاقمندان، و همکاران آینده تان بفروشید.

شاید آرزو کنید که ای کاش مدینه فاضله ای بود که بدون نیاز به رقابت، بازاریابی و فروش همه ی علاقه مندان به حل مشکلات اجتماعی دورهم جمع می شدند، مشکلات را اولویت بندی می کردند و سعی می کردند که منابع را به نسبت مشکلات و اولویت ها تخصیص دهند.

اما دنیای واقعی چنین نیست. منابع محدودند و برای تخصیص منابع به اهداف ارزشمند متعدد کارآفرینان اجتماعی باید رقابت شود. باید از تکنیک های بازاریابی استفاده شود و محصولات فروخته شوند.

در ایالات متحده اگر امروز از مردم بپرسید که مهمترین عامل مرگ و میر زنان چیست بسیاری پاسخ خواهند داد "سرطان سینه"؛ این در حالی است که بیماری های قلبی مهمترین علت مرگ ومیر در زنان است است. یا اگر از مردم بپرسید که کدامیک از سرطان ها در زنان راحت ترقابل پیشگیری است، پاسخ خواهید شنید سرطان سینه؛ در حالی که جواب صحیح سرطان ریه است. به راستی چرا مردم در مورد سرطان سینه اینقدر حساس هستند؟ دلیلش کار زیادی است که گروه‌های  و انجمن‌های اطلاع رسانی در مورد سرطان سینه انجام داده‌اند. این این ایده به فروش رفته است که سرطان سینه مهم است؛ البته که مهم هم هست و همین باعث شده که افکار عمومی اینقدر به این موضوع حساس شده‌اند. پس گروه‌های حساس روی سرطان سینه کار قوی تری را انجام داده‌اند.

یک کارآفرین اجتماعی نباید از فروش (یا تبلیغ) ایده‌اش خجالت بکشد. نباید فکر کند که فروش یک فرایند فرودست است و ما که کارآفرین اجتماعی هستیم و در مورد مشکلات مبتلا به جامعه فکر می‌کنیم، باید از کار سیاه فروش پرهیز کنیم. این تفکر در راستای کارآفرینی نیست. عامل تغییر اجتماعی باید از فروش ایده‌اش و بازاریابی فکرش نترسد.

آموختن راه و رسم فروش یکی از مهارت‌های عمده کارآفرینان اجتماعی است. در این فرایند ما هم به دنبال فروش ایده امان به مردم هستیم تا حرف ما را و راه و رسم ما را برای تغییراتی که منجربه بهبود وضیعت زندگی و کاهش آلام بشری می شود قبول کنند و هم اینکه صاحبان منابع، یا مشتریان ما از طریق منابع مالی خریدار برنامه‌های ما باشند. فروش یکی از نکات مهم در کار اجتماعی است.

شما چه فکر می‌کنید؟

آموزش و توانمندسازی

نظرات

darchin's picture

darchin

10.21.10

به نظرمن يكي از مطالبي كه مي تواند در اين زمينه ما را كمك كند مطالعه مفهوم بازاريابي اجتماعي ( social marketing) كه به راحتي مي توان دربارهآن دراينترنت مطالب و اسلايد هاي مفيدي را پيدا كرد.

sin2sin's picture

sin2sin

10.23.10

ديگر اين روزها حتي مردم براي كالاهاي مورد نيازشان زحمت تحقيق به خود نمي دهند زيرا تاثير تبليغات و مديريت هاي بازاريابي آنان را احاطه كرده چه رسد به تحقيق در زمينه هاي فعاليت هاي اجتماعي و فرهنگي. به نظرم يك موسسه كه فعاليت اجتماعي دارد رقابت سخت تر ي دارد چون مجموعه مرقبا مجموعه اي از موسسهات دولتي - غير انتفاعي و انتفاعي ديگر را تشكيل مي دهند كه خود بديهي بودن امر بازاريابي رو تاكيد ميكند. اين هم از مسائليست كه كم علمي بهش پرداخته ميشه.

tmouhebati's picture

tmouhebati

10.26.10

کاملا با این موضوع موافقم. کارآفرینی اجتماعی: وقتی به این عبارت فکر می کنیم اول کلمه کارآفرینی آمده و سپس بحث اجتماعی بودن آن مطرح شده. یعنی یک کارآفرین اجتماعی همانند کارآفرینی که کسب و کار تجاری راه اندازی می کند باید از همه ابزارهای تجارت بهره ببرد. باید ویژگیهای یک کارآفرین را داشته باشد و مهارتهای لازم را برای این کار کسب کند. که البته یکی از مهمترین مهارتها مهارت بازاریابی و فروش است.

dadvar's picture

dadvar

10.28.10

همانطور كه نويد گفت مفهوم بازاريابي اجتماعي مي تونه بسيار كمك كنه ولي بازاريابي اجتماعي هم يك تكنيك و يك فنه كه بايد اونو يادگرفت وتمرين كرد

mahisefat's picture

mahisefat

11.06.10

فروش ایده کار خوبیه به شرطی که خریداری وجود داشته باشه. متاسفانه خیلی از موسسات هستند که به دلیل محتاط بودن و عدم ریسک پذیری، خریدار ایده های نو نیستند و دوست دارند همون راهی که تاحالا طی کردند رو ادامه بدند. من خودم با این مشکل در موسسه ای که کار می کنم مواجهم. چرا که هرچه نیروی جوان داوطلب ایده های نوی خودش رو مطرح می کنه، 90% با در بسته روبرو میشه.

afshin's picture

afshin

11.10.10

با سارا موافقم. خیلی ها اصلا از ایده جدید هراس دارند و سعی نمی کنند که هیچ تغییری در برنامه ها و یا روش هایشان بدهند و اینجاست که نشان می دهد چقدر فروش ایده می تواند کار سختی باشدو چقدر فروشنده باید سازمان خریدار را بشناسد کلید واژه های سازمان را بشناسد حساسیت ها را بشناسد تا بتواند یک برنامه ی فروش مناسب طراحی کند.

afagh's picture

afagh

11.12.10

ن هم موافقم که افرادی هستند که اهل ریسک کردن و تغییر در زندگیشان نیستند و دوست دارند به همان روش و رسم معمولی که همیشه پیش می رفتند ، جلو بروند. ولی همانطور که در متن هم مطرح شده یک کار آفرین اجتماعی برای فروش ایده اش باید منافع خریدار را هم در نظر بگیرد. نیاز جامعه را بخوبی بشناسد. چقدر ایده اش قابلیت اجرایی دارد؟ شاید خیلی از ایده ها برای حذف موانع و مشکلات بشر باشد ولی قابلیت اجرایی کمی دارد.و شاید قابلیت اجرا داشته باشد، ولی منافع آن برای مشتریان چشمگیر نباشد.

gelare-eslami's picture

gelare-eslami

11.15.10

به نظر می رسه ما که به عنوان کارآفرین اجتماعی مایل به اصلاح ساختاری جامعه هستیم، نباید در دام ساختار غلطی مثل رقابت گرفتار شویم... کاش دوستان با نظراتشون کمک کنند تا ذهنیت ها در این مورد شفاف بشه

naser1364's picture

naser1364

11.22.10

فروش و بازراریابی برای استقلال موسسات کارآفرینی اجتماعی بسیار مهم است و رمز پایداری آنها خواهد بود! بسیاری از موسسات به علت عدم توانایی فروش ایده ها و استقللال مالی نابود شده اند

kajak's picture

kajak

12.14.11

دوست من سلام،ببخش من دوست دارم بدونم که آیا ما در راه اصلاح خودمون قدم برداشتیم یا میخوایم اول جامعمون رو اصلاح کنیم بعدا خودمون هم دسخوش تغییرات و اصلاحیات قرار بگیریم

;