هفت توصیه مهم از صاحبان موفق کسب و کارهای خرد

این جمله که «ای کاش من اطلاعات و تجاربی که الان دارم را قبلا می‌داشتم» به گوش بسیاری از صاحبان کسب و کارهای خرد، آشناست. در طول سال‌ها مدیریت یک کسب و کار خرد، صاحبان این کسب و کارها درس‌ها و تجاربی گرانبها و آموزنده در خصوص رشد، توسعه و اداره موثرتر یک کسب و کار به دست می‌آورند و خوشبختانه بسیاری از آنها مایلند که این تجارب و دیدگاه‌ها را به اشتراک بگذارند.
در ادامه به هفت مورد از این تجارب که در داشتن کسب و کاری موفق تاثیرگذار بوده و خواهند بود اشاره خواهیم نمود.

۱. شبکه همکاران، ذی‌نفعان و همیاران خود را گسترش داده و به‌روزرسانی کنید.
برای لارا کلی Laura Kelly، اداره یک کسب و کار خرد، گاهی اوقات منجر به جدایی او از اجتماع می‌شود. او می‌گوید که گاهی اوقات مدیریت یک کسب و کار خرد، منجر به از دست دادن تماس و ارتباط موثر با دیگر صاحبان و مدیران این کسب و کارها می‌شود. لارا کلی ۱۵ سال پیش استودیوی کارهای دستی (Handwork Studio) را در شهر ناربرس Narberth ایالت پنسیلوانیا، بنیان نهاد. فعالیت عمده این مرکز، برگزاری اردوها و کلاس‌های سوزن‌دوزی برای کودکان در ۱۰ استان واقع در شرق آمریکاست.
یکی از توصیه‌های اساسی لارا کلی، بسط و ادامه تماس با دیگر صاحبان کسب و کار و ذی‌نفعان است. او می‌گوید که این امر به گسترش کسب و کار شما کمک شایانی می‌کند. به عنوان مثال لارا هر ماه به مدت یک ساعت با مربی شخصی خود به منظور بهبود کسب و کار ملاقات می‌کند. این امر به لارا در حل مسایل و غلبه بر سختی‌ها و موانع کار کمک می‌کند. لارا همچنین شبکه اجتماعی خود را از طریق فیسبوک و لینکد‌این همواره توسعه می‌بخشد. او در ادامه می‌افزاید که کمک و پیشنهادات مربی شخصی‌اش به همراه بهره‌گیری از تمرینات تجسمی و ارزیابی پروژه خود به عنوان یک فرد بیرونی، نه مؤسس آن، در شناسایی مشکلاتی که او با آنها دست و پنجه نرم می‌کرده تاثیرگذار بوده، چرا که پس از خاتمه جلسات با مربی شخصی خود، او با داشتن نقشه راهی مشخص، جلسه را ترک می‌کرده است.
از جمله عوامل دیگری که در موفقیت لارا نقش داشته می‌توان به عضویت و تعامل مداوم او در گروه زنان مدیر کسب و کارهای خرد اشاره نمود، که به اعضا امکان به اشتراک گذاری مسایل و راه حل‌های مناسب را می‌دهد. در نهایت لارا کلی به این نکته مهم اشاره می‌کند که اگرچه به عنوان صاحب یک کسب و کار خرد وقت کافی برای تماس و ارتباط مداوم با شبکه اجتماعی خود را ندارد، اما بسط و گسترش و به روز رسانی این شبکه را از جمله ضروریات برای صاحبان کسب و کارها می‌داند که تاثیر آن را در آینده در رونق بخشیدن به کسب و کار خود درخواهند یافت.

۲. اهداف بسیار جزئی و مشخص شده‌ای داشته باشید. 
از جمله دیگر درس‌های آموزنده‌ای که لارا کلی در طول سال‌ها فعالیت گرفته است، تقسیم نمودن اهداف بزرگ به اهدافی کوچک‌تر و مشخص است. لارا کلی می‌گوید که او برای کسب و کار خود اهدافی ۱۰ ساله، ۳ ساله، ۱ ساله و فصلی مشخص نموده است. به عنوان مثال در رابطه با درآمد، لارا در ابتدا اعداد بزرگ را به واحدهایی کوچک‌تر تقسیم می‌کند تا کار کردن با آنها آسان‌تر باشد، در ادامه اگر که قرار بر این باشد که تقریبا ۲۰۰ هزار دلار در فصل اول کسب و کار درآمد داشته باشد، در وهله اول مشخص می‌کند که کسب این درآمد از فروش اردوها برای کودکان چطور خواهد بود؟ چه تعداد کمپ نیاز است؟ به عنوان مثال اگر قرار است برای رسیدن به درآمد مد نظر ۸۰۰ کمپ برپا شود، او می‌تواند برنامه‌ریزی دقیق‌تر و مصمم‌تری داشته باشد. این‌گونه هدف‌گذاری‌های مشخص در پیشبرد بهتر کسب و کار شما مؤثر خواهد بود.
لارا کلی در ادامه می‌افزاید که هر یک از کارکنان Handwork Studio پوشه مخصوص به خود را دارد که در آن اهداف و سیر پیشرفت آنها در رسیدن به آن اهداف را نشان می‌دهد. این امر به همه کمک می‌کند تا با برنامه‌ای مشخص‌تر و تمرکز بیشتری به سمت اهداف خود حرکت کنند. همچنین لارا کلی به این نکته اشاره می‌کند که من هم اکنون و به صورت دقیق می‌توانم درآمد کنونی استودیو، میزان ترافیک وبسایت و تعداد لایک‌های پیج فیسبوک استودیو را در اختیار شما قرار دهم، از همین رو پایه‌گذاری فرهنگ مبنا قرار دادن عملکرد کارکنان در مرکز توجه (Building a performance-driven culture) با داشتن اهدافی مشخص چه برای کارکنان و چه برای خود صاحب کسب و کار آغاز می‌شود.

۳. مسؤولیت‌ها را در موقع لزوم، به اشخاص دیگر واگذار کنید.
زمانی که گروه مارکس (Marks Group) در سال ۱۹۹۴ کار خود را به عنوان یک شرکت مشاوره در زمینه تکنولوژی شروع کرد، جین مارکس Gene Marks و پدرش تنها کسانی بودند که اداره این شرکت را به عهده داشتند. بعد از فوت پدر مارکس، جین به این نتیجه رسید که به تنهایی نمی‌تواند از پس همه امور بر بیاید، از همین رو نیروهای جدیدی را به کارگرفت. او می‌گوید که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار خرد زمانی می‌توانید درآمد قابل توجهی داشته باشید که افراد متعددی بخشی از مسئولیت انجام کار را به عهده داشته باشند.
پس از استخدام افراد متعدد، جین به این نتیجه رسید که در مدتی که تمامی کارها بر عهده وی بوده است، او بعضا کارهایی را انجام می‌داده که توانایی و استعداد کافی برای انجام‌شان را نداشته است. پس از استخدام افراد متخصص در حوزه هایی که مارکس در آنها ضعف داشت، درآمد شرکت چند برابر شد. همچنین او می‌افزاید که بهتر است به عنوان صاحب یک کسب و کار بر روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که در آنها بهترین هستید و باقی را به افراد متخصص واگذار نمایید.

۴. هزینه‌های بالاسری و غیرتولیدی را در سطح حداقلی نگه دارید.
۸ سال پیش مارکس به این نتیجه رسید که به جای پرداختن مبلغی نزدیک به ۳۰ هزار دلار در ماه برای اجاره دفتر خود در اطراف فیلادلفیا، در حالی که کارکنانش معمولا خارج از دفتر به موکلین، مشاوره می‌دهند، بهتر است به صورت مجازی کار خود را ادامه دهد. در همین راستا او خط تلفن خود را به نوع اینترنتی آن که تنها ۱۰ دلار در ماه هزینه داشت تغییر داد و سرورهای کامپیوتر خود را نیز با cloud جایگزین کرد. کاهش هزینه‌های بالاسری برای مارکس و شرکت او آرامش را به همراه آورده است، این تصمیم باعث شده است که در مواقعی که اوضاع آنطور که باید پیش نمی‌رود، او دلیلی برای ترس نداشته باشد، چرا که می‌تواند از هزینه‌های اضافی اجتناب کند. او در ادامه می‌افزاید که حتی در مواقع بحران و رکود نیز قطع و کاهش هزینه‌های بالاسری به شما اطمینان خاطر داده و اجازه گرفتن تصمیمات مالی با انعطاف بیشتری را خواهد داد.

۵. مهم‌ترین نقطه قوت خود (Niche) را شناسایی نموده و بر همان تکیه کنید.
آیا شما تلاش می‌کنید که کارهای بسیاری را خیلی سریع به انجام برسانید؟ آیا احساس می‌کنید که باید تمام آنچه را که در توان دارید برای مشتریان خود انجام دهید؟ شاید بسط و گسترش دامنه فعالیت خود در برخی از اوقات آنطور که باید و شاید بهترین استراتژی نباشد. اگر که مدتهاست از روشی خاص بهره برده و به نتیجه رسیده‌اید، بهتر است همان را تکرار کنید. چنین طرز فکری رمز موفقیت Ace Apparel شرکت تولید پوشاک متعلق به مارک ماتیوس و دو برادرش است که به عنوان نسل سوم یک تجارت خانوادگی را می‌چرخانند. مارک می‌گوید یکی از مشتریانی که ما عمدتا با آنها در تماس هستیم متصدیان و اداره‌کنندگان پارکینگ‌ها (parking garage operators) در امریکا هستند. دلیل این امر این است که محصولات پوشاکی که ما تولید می‌کنیم مناسب این دسته از مشتریان است. ما موفقیت کنونی خود را از طریق تماس مداوم با ۳۰ شرکت متصدی پارکینگ در سرتاسر امریکا کسب کرده‌ایم. در نهایت توصیه‌ای که مارک به صاحبان کسب و کار خرد می‌کند این است که بهترین نقطه قوت خود را شناسایی نموده و بر آن تکیه نمایید، و چنانچه قصد توسعه کسب و کار خود را دارید به یاد داشته باشید که به منظور رسیدن به موفقیت بهتر است هرگونه اقدام جدید نیز پیرامون همین نقطه قوت باشد.

۶. در کنار راه‌اندازی کسب و کار خرد، شغل کنونی خود را مدت زمان بیشتری حفظ نمایید.
یکی از اشتباهات متداول میان اکثر صاحبان کسب و کارهای خرد است که تازه فعالیت خود را آغاز می‌کنند این است که تنها با داشتن ایده یک کسب و کار جدید، شغل خود را رها می‌کنند. به این صورت، پس از مدت کوتاهی با مشکل مالی مواجه شده و پروژه آنها شکست می‌خورد.
مؤسس شرکت اسپانکس (Spanx) سارا بلیکلی Sara Blakely موفقیت خود را مدیون ادامه دادن شغل خود به عنوان مسئول فروش تجهیزات اداری به مدت دو سال و تجربه نمودن کارکردن با داشتن حداقل وقت برای استراحت به دلیل پایه گذاری کسب و کار جدیدش است. بر اساس گزارش مجله فوربز Forbes سارا نمی‌خواست تا زمانی که از موفقیت کسب و کار جدیدش اطمینان حاصل می‌کند، از شغل روزانه خود در شرکت Danka استعفا دهد. هنگامی که سارا بلیکلی در سال ۲۰۰۰ از سمت خود به عنوان مسئول فروش تجهیزات اداری استعفا داد، مدت‌ها بود که شب‌ها و آخر هفته‌های متعددی را صرف بررسی و مطالعه طراحی‌ها و الگوهای موجود جوراب شلواری کرده بود. بعد از ترک آتلانتا که محل خانه و محل کار سابق او بود، به سمت کارولینای شمالی(North Carolina) که کارگاه جوراب‌بافی (hosiery mills) در آنجا واقع شده بود رفت. او در ۱۴ اکتبر سال ۲۰۰۰ استعفا داد و دو و نیم هفته بعد برای شرح موفقیتش به یکی از معروف‌ترین برنامه تلویزیونی (اوپرا وینفری) دعوت شد.

۷. تمام تمرکز و تلاش خود را تنها روی به موفقیت رساندن یک پروژه متمرکز کرده و از چند‌ دستگی بپرهیزید.
شرکت بازاریابی مستقر در سیاتل امریکا به اسم AudienceBloom، از جمله استارتاپ‌هایی بود که با موفقیت پیش می‌رفت. از همین رو مؤسس و مدیر عامل آن، جیسون دمرس Jayson DeMers، تصمیم گرفت کسب و کار جدیدی را نیز آغاز نماید که در نهایت موجبات پشیمانی را برای او به همراه داشت. از نظر دمرس تنها چرخاندن یک کسب و کار نسبتا جدید و موفق نباید هدف اصلی یک کارآفرین باشد و کارآفرینان موفق باید همواره در راستای توسعه، بهبود و متحول نمودن کسب و کار خود تلاش کنند. دمرس در ادامه می‌گوید که به دلیل تقسیم نمودن کارمندانم در دو پروژه و عدم تخصیص زمان کافی به هر دو پروژه، متاسفانه رشد پروژه اول متوقف شد و در نهایت پروژه دوم با شکست مواجه شد. اما دمرس توانست با معطوف نمودن توجه خود تنها بر روی شرکت AudienceBloom، شرکت را دوباره به رشد قبلی بازگرداند. او اضافه می‌کند که من به این نتیجه رسیدم که برای داشتن کسب و کاری موفق باید تمامی توجه و تلاش خود را به آن اختصاص دهید و چنانچه قصد راه‌اندازی استارتاپ دوم را نیز دارید همواره به‌خاطر داشته باشید که برای موفقیت آن نیاز به کارگیری یک مدیر تمام وقت خواهید داشت، در غیر این صورت تنها از هدف و پروژه اصلی منحرف می‌شوید و تمامی زحماتی که تا کنون کشیده‌اید به باد می‌رود.
پرهیز از هرگونه انحراف و مواردی که توجه شما را از هدف اصلی‌تان دور می‌کند، به شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در مدیریت امور روزانه‌تان نیز کمک شایانی خواهد کرد. در توضیح این نکته، مارک می‌گوید که با توجه نشان دادن و به کارگیری این اصل، هم اکنون من می‌توانم به راحتی بگویم که در چه اوقاتی از روز هوشیارتر و متمرکزتر هستم و در چه زمان‌هایی ازانرژی کافی برخوردار نیستم. از همین رو من صبح‌ها به مسایل مهم می‌پردازم و به موضوعات تکراری و خسته‌کننده، در آخر روز رسیدگی می‌کنم. در آخر دمرس به این موضوع اشاره می‌کند که داشتن سازماندهی فکری و برنامه‌ریزی مناسب برای کارها و مسایل روزانه، از جمله کلیدهای اصلی در داشتن یک کسب و کار موفق است.

منبع