پنج توصیه مؤثر برای بهره‌گیری بهتر از توئیتر

چطور توئیتر به پیشرفت کار شما کمک می‌کند؟

چندی پیش روزنامه «نیویرک تایمز» خبری در مورد شهر کوچکی در اسپانیا به نام «هون» منتشر نمود. عنوان خبر این بود: «یک شهر اسپانیایی که در توئیتر اداره می شود».
داستان از این قرار است که شهر «هون» برای حفظ ارتباط بین مسئولان محلی با حدود ۳۷۰۰ سکنه، در مورد مسایل مختلف، از درخواست‌های مربوط به امکانات عمومی گرفته تا اعلان اخبار ایمنی، از کانال شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. مجله «تایمز» گزارش می‌کند که این تغییر جهت برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی به شفافیت بیشتر در اجتماع محلی کمک کرده است.
برخی از کسب و کارها نیز به استفاده از توئیتر برای مکالمات داخلی خود روی آورده‌اند. برای مثال سازمان پست آمریکا هم از این وسیله برای در ارتباط ماندن با شعبه‌های منطقه‌ای خود و همینطور اعلام موفقیت‌های کارکنانش بهره می‌برد. جف کینر، معاون روابط کارکنان سازمان پست آمریکا معتقد است که این ابزار می‌تواند برای کسب و کارهای کوچک‌تر نیز گزینه مناسبی باشد.
در ادامه، پنج توصیه وی در مورد استفاده کارامد از توئیتر برای در ارتباط ماندن با کارکنان را مرور می‌کنیم:

۱. مشخص کنید چه بخشی درست کار نمی‌کند.
با دیدن نشانه‌هایی مثل خوانده نشدن خبرنامه‌های داخلی و حذف ایمیل‌های خبری شرکت توسط کارکنان، به راحتی می‌توان گفت که چه زمانی کانال‌های ارتباطی داخلی شما از کار افتاده‌اند. آقای کرینر که از کانال‌های ارتباطی سازمان پست آمریکا راضی نبود، شروع به جستجو برای شیوه‌های جدید جهت بهبود سیستم داخلی سازمان کرد. وی می‌گوید: « کاملا مشخص بود که ما باید ذهن خود را از شیوه ارتباط فعلی خود پاک کنیم و از همه مهم‌تر، باید با کارکنان و ابزار ارتباطی آنها هماهنگ باشیم». اینطور شد که کینر و تیم وی یک حساب کاربری توئیتر مخصوص برای کارکنان سازمان پست آمریکا به نام UPSers ایجاد کردند.

۲. هدف‌گذاری کنید.
زمانی که یک حساب کاربری توئیتر برای کارکنان خود ایجاد می‌کنید، باید یک هدف کلی در ذهن خود داشته باشید. آیا قرار است از این حساب کاربری برای اطلاع رسانی اخبار بخش کاری خود به کارکنان استفاده کنید؟ آیا می‌خواهید به منظور ارتقا ارزش‌های کاری در سازمان، از آن برای قدردانی از تلاش‌های کارکنان استفاده نمایید؟ کینر معتقد است که این موضوع مهم است که دقیقا بدانید می‌خواهید چه استفاده‌ای از آن حساب کاربری داشته باشید. او می‌گوید: «هدف ما ارتقای مشارکت کارکنان است و نمی‌خواهیم آنها را در مورد چیزی قانع کنیم. دراین مورد حساب شده عمل کنید، چون اگر قصدتان قانع کردن افراد باشد، خیلی زود با مخالفانی روبرو خواهید شد».

۳.از هشتگ# استفاده کنید.
هیچ‌چیز مثل یک هشت‌تگ#، جلب توجه نمی‌کند. با به کار بردن یک هشتگ# خاص از کارکنان دعوت کنید تا در یک مکالمه خاص شرکت کنند. اداره پست آمریکا با قرار دادن مشارکت کارکنان در مرکز هدف خود از کمپین #UPSvolunteer برای راه انداختن مکالمه بهره برد. کرینر می‌گوید: «کارکنان سازمان به کارهایی که برای جامعه انجام می‌دهند، بسیار مفتخرند؛ خوب، این کاملا طبیعی است که بخواهند اخبار آن کارها را منتشر کنند و ما به آنها این فرصت را می‌دهیم». هشتگ‌ها همین‌طور می‌توانند برای هدایت مکالمات شرکت و گرفتن بازخورد به عنوان یک ابزار بسیار خوب مورد استفاده قرار بگیرند.

۴. اخبار داخلی را منتشر کنید.
حساب کاربری توئیتر شما برای این که واقعا کارکنان را به مشارکت بکشاند، باید سرویسی ارايه دهد. برای مثال، اگر مناسبت‌های پیش رو و یا اخبار دستاوردهای سازمان را منتشر کنید، کارکنان متوجه می‌شوند که دنبال کردن این حساب کاربری برای آنها مفید است. انتشار داستان‌های کارکنان نه تنها برای تیم‌سازی درون سازمانی خوب است بلکه اگر حساب کاربری شما عمومی باشد، کارکنان با مشارکت خود، شانس دیده شدن توسط دیگران را هم بالا می‌برند.

۵. به شفافیت ارج نهید.
به دلیل اینکه تنظیمات حریم خصوصی توئیتر به شکلی است که اجازه ایجاد گروه نمی‌دهد، برخی انتقاد می‌کنند که این ابزار، وسیله خوبی برای ارتباطات داخلی نیست. اما «هون» نظر دیگری دارد و معتقد است این وسیله برای ارتباطات داخلی، مسئولین را با ساکنان شهر پیوند داده است. این مزیت برای یک کسب و کار، به خصوص تیم‌های بزرگ که در چند منطقه پراکنده‌اند هم وجود دارد. کینر که خود تمامی ادارات منطقه‌ای سازمان پست آمریکا را به ایجاد حساب توئیتر تشویق می‌کند، می‌گوید: «این عالی است که می‌بینیم رئیس کل امور اجرایی شرکت، توئیت یک کارمند ساده را بازنشر می‌کند. با چنین نتایجی، بدون شک، این شیوه ارتباطی را پیشنهاد می کنیم».
منبع